סגור

  אומנות, התיישבות וטבע באגן נחל שקמה – אפשרות שנייה

  אגן השקמה מושך את מימיו מדרום הרי חברון בואכה גבעות להב, עובר דרך שמורת פורה, וביתרונות רוחמה, ולבסוף נשפך לים התיכון בחוף זיקים. בדרכו עובר הנחל נופים מגוונים, החל מגבעות גיר דרך רכסי הכורכר, ועד לדיונות חול. כל יחידת נוף כזו יצרה תרבות ומגוון נופי של חי וצומח.

  בטיול, ננסה ללכת בעקבות אגן הניקוז, להתוודע לחלק מהנופים הללו, דרך הכרות עם הנוף ועם אנשים שחיים במרחב הנופי. 

  כלי בראשית: ז'יל ומיכל זו'רה, יוצרים בחומר, נדמה כי  גולת הכותרת של עשייתם היא בלי ספק תהליך השרפה המיוחד. תהליך שנמשך מעל 24 שעות. במפגש, עם ז'יל ומיכל, נעמוד על שיטת העבודה המיוחדת, ועל המעבר מכפר בדרום צרפת, אל הנגב הישראלי. 

  האיש על הסוס צופה פני עזה: בין יד מרדכי לשדרות, סמוך לניר עם, על גבעה המשקיפה אל פני עזה, איש על סוס וכלבו לצדו. האיש הוא יאנצ'ק, שומר השדות ומוכתר נירעם, בימי טרום מדינה. יאנצ'ק הסתובב בין השבטים, הכיר את השכנים ואת אורחות חייהם. 

  תחנת הרכבת דיר סנייד: על גדת נחל שקמה, מתוח גשר מעל הנחל. על הגשר מסילת רכבת, על המסילה נסעה הרכבת בין קנטרה לביירות, כמו שאומר השיר המוכר ששר אריק לביא. תחנה זו פעלה עד שנות השבעים של המאה העשרים. לתחנה ולמסילה סיפור מיוחד.

  שפך נחל שקמה: שפך נחל שקמה לים (בסמוך לחוף זיקים), יפתיע אותנו ביופיו. מדובר בקטע האחרון של הנחל, בשפך שלו לים. הנחל זורם בין דיונות חול, לבין בוסתנים עזובים. זהו מקום נהדר לסיים את היום, כשאנו שרים, כל הנחלים הולכים אל הים. 
  הערות שאלות ותגובות


  StoryPage